Другите за нас

Агенция "Фокус": Таекуондисти, тренирали в България, печелят медали за Англия, Франция, Шотландия, Испания и Канада (2007 г.)


Красимир Гергинов, вицепрезидент на Българската федерация по таекуон-до - ITF, в интервю за Агенция “Фокус”.


04 ноември 2007 | 13:21 | Агенция "Фокус"


Фокус: Г-н Гергинов, коя е най-ценната титла от шестте златни медала, които спечелиха българите в Талин? Как премина състезанието в Естония?

Красимир Гергинов: Най-ценната титла е, че повече от половината състезатели от националния отбор се окичиха с европейска титла.

Състезанието в Естония премина при много добра организация. Залата “Arena Surhhall” е една перфектна зала с 12 000 седящи места, играеше се на 6 полета, бяха създадени условия за постигане на добри резултати. Българският национален отбор замина в състав: 7 жени, 6 мъже, 4 съдии, Председателят на БФТаекуон-до ITF Марио Богданов, който е и член на изпълнителното бюро на Европейската федерация, Майстор Ким Унг Чол и двама фенове.

Двама от най-добрите ни състезатели Амалия Колева и Тодор Козладеров бяха получили тежки контузии по време на подготовката и заминахме с малко притеснения, защото нямахме финансови възможности да вземем лекар. За щастие и двамата показаха че са истински бойци и отново се представиха достойно. Бих искал тук да изброя имената и най-големите постижения и на останалите състезатели: 
Албена Малчева със седем европейски титли през последните 4 години и световна вицешампионка 2003, 2007 г., 
Амалия Колева - 3 европейски титли, световна вицешампионка 2003, 2007г., 
Недялка Бачева - 2 европейски титли, световна вицешампионка 2007 г., 
Ирена Власова - 3 европейски титли, световна вицешампионка 2007 г., 
Лидия Дукова - 3 европейски титли, световна вицешампионка 2007 г., 
Анелия Милкова - 2 европейски титли, световна вицешампионка 2007 г., 
Тодор Козладеров - 5 европейски титли, световен вицешампион 2005 г., 
Николай Кехайов - 1 европейска титла, 
Добромир Корабельов - бронзов медалист от европейски и световни първенства, и сега дебютантите 
Любина Спасова с медали от европейски първенства за девойки, 
Мариян Макавеев също с медали от европейски първенства за юноши, 
Марио Кирилов бронзов медалист от световното първенство 2006 г. за юноши и девойки, 
Георги Петров бронзов медалист от световното първенство 2006 г. за юноши и девойки.

Фокус: За пръв път имате толкова много шампиони - на какво се дължи това? По брой спечелени медали таекуон-до се оказва най-успешният спорт за годината, поне до момента

Красимир Гергинов: Успехът се дължи на многото работа, свършена през годините от БФТаекуон-до ITF, клубовете членове на Федерацията и на всички трениращи Таекуон-до ITF. Беше изграден вътрешен и международен календар, който беше съобразен с най-важните състезания през годините, създадени бяха обективни критерии за подбор на национални състезатели - винаги в националния отбор са били най-добрите, Управителният съвет взе през 2001 г. решение, че на всички Европейски и Световни първенства трябва да се направи всичко възможно, за да се ходи с пълни отбори мъже и жени и въпреки огромните финансови трудности поне за Европа до сега това решение се изпълнява. Успяхме донякъде да създадем и детско-юношеска школа, за което говорят добрите резултати от Европейски и Световни първенства, проведени в София през 2004 и 2006 г. за юноши и девойки, жалкото е че нашите юноши и девойки не могат да участват редовно в международни състезания, освен тези, провеждани в България. Не на последно място БФТаекуон-до ITF покани през 1999 г. Майстор Ким Унг Чол 8-ми дан по Таекуон-до ITF, да работи в България като треньор на националния отбор и вече 8 години той продължава да работи усилено за израстването на Българското Таекуон-до ITF или иначе казано опитваме се да черпим знания от извора. Наистина е много тъжно, че Таекуон-до ITF е може би един от най-успешните спортове в България и не само през тази година, но това остава незабелязано от хората, които разпределят бюджета на спортните федерации. Дори преди две години един чиновник от тогавашното Министерство на Младежта и спорта си позволи да промени инструкцията за награждаване на медалисти от Европейски и Световни първенства да се изплащат само по един медал за неолимпйиските спортове. Изглежда България има две знамена и два химна и за съжаление тази инструкция е в сила и до днес.

Фокус: От години българският национален отбор показва трайно добро представяне на големи състезания. Как успявате за спорт, за който държавата не отделя средства, да поддържате високо ниво?

Красимир Гергинов: Не знам дали успяваме да поддържаме високо ниво, представете си че получим това, което ни се полага според закона за спорта... не искам дори да си помислям, но бъдете сигурни, че това ще е капка в морето, в сравнение с това, което получават първите 10 спорта, вторите 30 и т.н.и въпреки това много трудно се прави високо спортно майсторство без средства. Може би тук е мястото да изкажа огромна благодарност към тези момичета и момчета, които без да получават нито една стотинка, идват на подготвителни лагери по 35 - 40 дни с четриразови тренировки под ръководството на корейски майстор и въпреки болката и трудностите винаги се представяха достойно в името на България.

Фокус: Как се справяте със "смяната на поколенията" в националния отбор? Имате ли медалисти - дебютанти?

Красимир Гергинов: Разбира се, огромният успех са шампионските титли, но мен също много ме радва и представянето на дебютантите в отбора. Любина Спасова, която с първото си участие спечели европейската титла на спаринг до 75 кг. и бронзов медал на форма и игра много стабилно в отборния спаринг, където нашите момичета станаха шампионки, побеждавайки всички категорично без нито една загубена среща. Мариян Макавеев спечели сребро на спаринг до 85 кг. при първото си участие и бронз на форма и също се представи много добре при отборните дисциплини. Марио Кирилов със сребро на самозащита и също добро представяне в отбора. При това отлично представяне на отбора и 40% дебютанти мисля, че има една добра приемственост между поколенията.

Фокус: До каква степен медалите и победите на състезанията мотивират състезателите по таекуон-до да се занимават с това бойно изкуство?

Красимир Гергинов: Мисля, че медалите и победите на състезанията донякъде мотивират нашите състезатели, все пак да знаеш че си първи или втори в Европа или света, да накараш други нации да викат от трибуните “Българи - юнаци”, както се случи в Естония, не се случва всеки ден, но основното е че Таекуон-до е най-вече бойно изкуство и формира един силен дух в трениращите. Тук най-добре ще е да попитате самите състезатели. Лично за мен Таекуон-до е начин на живот.

Фокус: Получихте признание и в рамките на Международната федерация по таекуон-до. Какво означава това за вас?

Красимир Гергинов: Това, че получихме признание от Международната федерация по таекуон-до ITF за нас означава, че сме на прав път. Председателят на БФТаекуон-до ITF Марио Богданов бе избран за член на изпълнителното бюро на Международната федерация по таекуон-до ITF, а сега и за вицепрезидент на Европейската федерация, майстор Ким Унг Чол от 2005 г. е вицепрезидент на Международната федерация по таекуон-до ITF, председател на турнирната комисия, което е и признание за неговия принос за развитието на Таекуон-до и за работата му в България. Беше ни гласувано доверие за организиране на Европейско първенство 2004 г. и Световно първенство 2006 г., където се справихме отлично и като организатори и като участници, дори получихме писмо от Международната федерация по таекуон-до ITF, в което се казваше, че това е най-добре организираното първенство в историята на Международната федерация по таекуон-до ITF, но признанието бе и от самите участници - 72 държави на първенство за юноши и девойки.

Фокус: Изградили сте национален отбор със състезатели от цялата страна от различни клубове. Има ли вече българска школа в таекуон-до и на какво се дължи?

Красимир Гергинов: Както споменах преди това, всичко най-добро, което имаме, е в националния отбор, без значение от кой клуб са. Българска школа по Таекуон-до определено има. Показват го резултатите през последните години, а и все повече чужди отбори се интересуват за възможност да дойдат в България и да тренират с нас. За пример само през последните две години са ни гостували отбори от Холандия, Франция, Гърция, Сърбия. Майстор Ким Унг Чол през това лято проведе семинари в Шотландия, Англия, Босна и Херцеговина, Сърбия и др., наши момчета и момичета, тренирали в България, сега печелят медали за Англия, Франция, Шотландия, Испания и Канада. БФТаекуон-до ITF помага повече от 10 години на Сърбия и Република Сръбска в развитието и организацията на Таекуон-до в тези региони. БФТаекуон-до ITF е сред учредителите на Балканската федерация по Таекуон-до ITF през 1999г. , Марио Богданов е неин председател, а българският отбор до този момент е бил винаги комплексен шампион при всички възрасти.


Източник:

http://itfbulgaria.com/index.php?page=news&id=24


Публикувана на: 2016-03-14 22:30:45 ч.