Другите за нас

32 ГОДИНИ ОТ ПЪРВАТА БЪЛГАРО-ГРЪЦКА СРЕЩА ПО ТАЕКУОН-ДО


Първата българо-гръцка приятелска среща по таекуон-до се провежда на 6 юни 1992 г. в Александруполис

През настоящата 2024 г. се навършват 32 години от първата Българо-гръцка двустранна приятелска среща по таекуон-до ITF. Тя се провежда на 6 юни 1992 г. в Александруполис, Гърция. Състезанието е в дисциплините спаринг и форми (тул), индивидуално и отборно.

Една скромна купа в залата на ABC FIGHT CLUB, малко потъмняла от времето, напомня за българското участие, станало факт в години, когато промените настъпваха буквално всеки ден. Свои спомени за състезанието споделят тогавашният треньор на българския отбор майстор Красимир Гергинов, главният организатор и съдия на Българо-гръцката двустранна среща гранд майстор Янис Захос от клуб „Аполон“, Гърция, както и някои от участниците в нея.

„Това беше първият отбор, който изведох като треньор; освен, че участвах като състезател. Затова това състезание е малко по-особено за мен“, разказва Красимир Гергинов.

С българския отбор е корейският майстор Ким Унг Чол, по това време треньор и преподавател в НСА. На откриването корейският майстор прави и демонстрация по таекуон-до пред публиката в спортната зала в Александруполис. По спомени на участниците на демонстрацията на корееца „Всички го гледаха без да мигнат“. Обичайно за времето си така са приемани демонстрациите на корейския майстор по таекуон-до.


В архива се съхранява и видео от първата Българо-гръцка двустранна среща по таекуон-до, с мачовете на таекуондистите, изиграни както е типично за времето си, без татами и направо върху дъските на залата. Има и победи, и загуби, и страсти около полето от двете страни.


Част от участниците в българския отбор са:

Мъже: Красимир Гергинов, Георги Шишков, Асен Асенов, Йордан Маринов, Методи Христов…

Жени: Дивна Митева, Мария Маркова, Диана Коева…

(*** подлежи на допълване)


За повечето от тях това е първо международно участие на таекуон-до ITF.

Организатор и главен съдия на Българо-гръцката двустранна среща е Янис Захос — днес ГМ Янис Захос, IX дан таекуон-до, основател и главен треньор на клуба „Аполон“ по таекуон-до и кикбокс в Александруполис.


През август 2024 г. той участва в Летния лагер на ABC FIGHT CLUB в Ахелой и там беше любезен да сподели спомените си от онова време. Те са свързани най-вече с гостуването на корейския майстор Ким Унг Чол в Александруполис, което е било събитие за времето си. Към онзи момент всеки таекуондист се е стремял да черпи впечатления за таекуон-до „от извора“, затова и той със симпатия си спомня за събитията около срещата. 

Българските таекуондисти използват Българо-гръцката двустранна среща най-вече, за да трупат международен опит. Следващите няколко години този вид двустранни срещи с гръцки отбори на мъже и жени стават традиция, като се провеждат още в Солун, Драма, на о. Крит и др. Въпреки че гръцките таекуондисти имат доста повече години опит в таекуон-до, още от `70-те години на ХХ век, българите не отстъпват в техническо отношение и често печелят първи места при мъжете и жените.

 

***

Към 1992 г. българо-гръцките контакти в таекуон-до са факт от няколко години. Във ВИФ „Георги Димитров“ (към 1992 г. вече НСА „Васил Левски“) студенти от Гърция получават висшето си физкултурно образование в различни спортове. След 1985 г. някои от тях тренират таекуон-до в Групата на Ким — майстор Ким Унг Чол, VI дан. Сред тях например е Георгиус Пападиотис, тогава национален състезател на Гърция по таекуон-до, днес шеф на съдиите на една от гръцките федерации по таекуон-до ITF, гръцки студенти от Солун, Ксанти, някои от тях тренирали в родината си олимпийско таекуон-до и др. 

 

***

Към 1992 г. Гърция вече е дългогодишен член на Европейския съюз (от 1981 г.). За българите все така има визи, независимо че от 1989 г. и у нас са настъпили демократичните промени. За Александруполис се пътува най-лесно през тогавашния ГКПП „Ново село“ (днес ГКПП „Капитан Петко Войвода) — Орменион в област Хасково. Град Александруполис (чието старо име е Дедеагач), се намира на около 140 км от българо-гръцката граница. Все още всяко излизане в съседна държава, особено за спорт, си е повод за вълнение. Същата 1992 г. все по-активно вървят процесите на разпад в бивша Югославия и Македония вече е обявила независимост (от 1991 г.) и нестабилността на запад логично забавя и двустранните контакти там.

В света на таекуон-до същата 1992 г. през септември се провежда VIII Световно първенство по таекуон-до ITF в Пхенян, КНДР. България участва с непълен отбор, поради неразбирателства на структурите, които представляват таекуон-до у нас, и остава извън медалите. Гърция е с отбор на Световното първенство, който се подрежда 10-ти в комплексното класиране (в тройката по най-много спечелени медали са домакините от КНДР, Аржентина и Канада). През юни се провежда VII Европейско първенство за мъже и жени по таекуон-до в Полша, където българският отбор печели 1 сребърен и 4 бронзови медала. В комплексното класиране по медали българският отбор е 12-ти, а в тройката са Полша, Германия и Финландия, Гърция е четвърта по медали. През декември 1992 г. в Терачина, Италия, се провежда II Европейско първенство по таекуон-до ITF за юноши и девойки до 18 г., където няма български медалисти. В комплексното класиране по медали на Европейското при юношите и девойките в тройката са Полша, Германия и Холандия. (Данните са примерни, за да дадат ориентир към 1992 г. кои са „големите сили“ в таекуон-до ITF и къде са отборите на България и Гърция към момента на провеждането на първата българо-гръцка приятелска среща).

Другото, „олимпийско“ направление на таекуон-до — WTF по това време участва като демонстрационен спорт в Летните Олимпийски игри в Барселона (за втори път, след като участва като демонстрационен спорт и в Летните олимпийски игри в Сеул, като жест към домакините от Южна Корея). Това е и последното официално участие на спортове със статут на „демонстрационни“ на Олимпийски игри (въпреки че и до днес се спекулира с появата на един или друг вид спорт на събития под егидата на Международния Олимпийски комитет (МОК), че, едва ли не, са включени като демонстрационни).

 

***

 

Това са накратко събраните до момента впечатления от едно от таекуон-до събитията на 1992 г. — първата Българо-гръцка двустранна приятелска среща. Като цяло споменът за нея от двете страни на границата е все положителен, с един или друг акцент — срещите само на мъже и жени, с победи или загуби, демонстрацията на корееца, отборът, пътуването, първото международно участие за някои… “Върнах се в едни хубави времена…”, споделя един от таекуондистите ни тогава. Макар и скромно на фона на огромното море от състезания и турнири до днес, събитието е етап от развитието на българското таекуон-до към онзи момент.

 

***

 

Материалът е любителски, некомерсиален и няма претенции за изчерпателност. Ако сте участник в първата българо-гръцка двустранна приятелска среща през 1992 г. и желаете — или не желаете — името ви да бъде в този материал, в този контекст, моля пишете на kacarskad@gmail.com


Публикувана на: 2024-11-28 08:40:29 ч.