Другите за нас

Агенция "Фокус": Красимир Гергинов - тайната на майсторството в бойните изкуства е в многото и постоянни тренировки (2006 г.)


Интервю за Агенция "Фокус" със сабумним Красимир Гергинов 6 дан, заместник председател на БФТ ITF за предстоящото Световно първенство по Таекуон-До ITF и демонстрацията на Корейския Демонстративен отбор

17 юли 2006 г. 

Агенция "Фокус"

 

Корейски демонстрационен отбор по Таекуон-До пристига днес у нас. Корейците са за трети път в България и по време на престоя си тук ще направят демонстрации в Пловдив, Севлиево, Несебър и София. За Таекуон-До, за корейците, за българите и за предстоящото Световно първенство за юноши и девойки и за ветерани, което ще се проведе в София - разговор с Красимир Гергинов, вицепрезидент на Българската федерация по Таекуон-До ITF.


- Г-н Гергинов, какво да очакват зрителите от корейския демонстрационен отбор по Таекуон-До, който поканихте в България?

- Корейският демонстрационен отбор е “каймакът” на Таекуон-До. В демонстрациите са включени всички аспекти на бойното изкуство Таекуон-До. По време на изпълненията на корейците ще можем да видим техники за самозащита срещу един и повече противници, изпълнения на форма с изключително прецизна и чиста техника, специална техника или чупене на дъски на голяма височина с удари с крака, а също така и силово чупене на дебели дъски, керемиди и тухли.

- Корейският демонстрационен отбор гостува за трети път у нас. При предишните демонстрации преди години общо бе мнението, че някои от нещата, които показват, свидетелстват за изключителни качества и възможности.

- Как се развиват тези физически способности и само за физика и техника ли става дума?

- “ Тайната” е в многото и постоянни тренировки. В бойните изкуства чрез физически упражнения се достига до извисяване на духа. Много важна е и методиката на тренировките, но все пак за да застанеш и замахнеш срещу 4 стъклени бутилки с гола ръка или да счупиш с различни ударни повърхности 160 керемиди пак с гола ръка за 30 секунди се иска да имаш “сърце”, а това се гради с много труд и желание и изнурителни тренировки години наред. При корейците също е много важно, когато демонстрационен отбор прави демонстрации, винаги да се представят на ниво и винаги изпращат най-доброто.

- В България гостуваха наскоро и монаси от манастира Шаолин. Какво е значението на подобни демонстрации - могат ли да привлекат децата да тренират бойни изкуства, трябва ли те да се занимават с такъв вид бойни изкуства и силна ли е българската традиция, има ли българската школа в тях?

- Хубавото на тези демонстрации е че младите хора, децата и всички останали могат да видят есенцията на бойното изкуство. В демонстрациите по Таекуон-До освен технически похвати, бързина, ловкост, може да се види и голямата сила на човешкото тяло и дух, която всеки притежава, но не всеки развива. Това най-вече се представя в техниките на чупене на дебели /5-10см./ дъски, керемиди и тухли.

- Спокойно можем да твърдим че в България вече има силна школа с традиции и успехи в международен план. В България Таекуон-До се развива едва от 21 години, но благодарение на усилията и добрата работа на Българска федерация Таекуон-До ITF и Майстор Ким Унг Чол 8-ми дан Таекуон-До ITF, който е и създател на Таекуон-До в България, българските състезатели заеха престижно място в световния елит. Имаме множество световни и европейски шампиони и призьори от международни турнири. България е сред учредителите на Балканската Федерация, а неин Председател от 4 години е г-н Марио Богданов, който е член на изпълнителното бюро на Европейската Федерация.

- Може ли да се говори, че корейците са непобедими в Таекуон-До, тъй като това им е едва ли не национален спорт? Това не обезсмисля ли в някаква степен усилията на състезателите от европейските страни, например?

- Корейците наистина са най-силните в момента, но това в никакъв случай не обезсмисля усилията на останалите състезателите. Например плътно зад корейците са Русия и Чехия, които запазиха системата си на спорта както у нас, но в България това е за първите 20 спорта. В Корея Таекуон-До е държавна политика, заниманията започват още в началното училище минават през гимназията, армията и предприятията и изцяло се финансират от държавата. Единственото “успокоение” за България е, че се нареждаме на 3 - 4 място в света и Европа макар и на светлинни години като финансиране след корейския, руския и чешкия и много други отбори. Въпреки това българските състезатели имат победи над корейските състезатели на световни първенства. БФТаекуон-До ITF е поканила за треньор на националния отбор майстор Ким Унг Чол, 8-ми дан, който е един от най-големите специалисти по Таекуон-До в Корея и света и работи от 1999 г. с Българския националния отбор. Наистина това е нещо уникално за България на много малко места в света могат да се докоснат до работата на такъв майстор, който води всеки ден тренировки на Националния стадион”Васил Левски”. За това говорят и резултатите - от 2001 г. сме неизменно в петицата на Европа и осмицата на света. Имаме бойци от световна класа - Тодор Козладеров - 5 пъти шампион на Европа и световен вицешампион, Амалия Колева - европейска шампионка и световна вицешампионка, Албена Малчева - европейска шампионка за 2004 и 2005 г. и световна вицешампионка и много други.

- В тази връзка - докъде стигна подготовката по организацията на Световното първенство за юноши и девойки и за ветерани, което ще се проведе в София в края на юли?

- Подготовката е към своя край. На 16 юли пристига демонстративният отбор, на 19 юли първите участници в шампионата. До този момент заявки са подали 73 страни и над 1000 участника и това се очертава като най-голямото Световно първенство за юноши и девойки в историята на Таекуон-До ITF. Първенството ще се проведе под патронажа на председателя на ДАМС г-жа Весела Лечева, а в София ще дойде целият елит на Таекуон-До ITF начело с президента на Международната Федерация проф.Чанг Унг, член на МОК, Гранд Майстор Ри Ки Ха 9-ти дан, вицепрезидент на ITF, Гранд Майстор Парк Джун Су 9-ти дан, вицепрезидент на ITF, Гранд Майстор Леонг Вай Менг 9-ти дан, вицепрезидент на ITF, Майстор Юрий Калашников 8-ми дан, вицепрезидент на ITF, Майстор Георгиус Стилянидис 8-ми дан, Генерален секретар на ITF. Амбициите на организационния комитет са това да е не само най-голямото, но и най-добре организираното световно първенство.

- Кой ви помага в организацията?

- На този етап се справяме със собствени сили. За разлика от организираното през 2004 г. Европейско първенство, този път имаме подкрепата и на някои спонсори в лицето на: Застрахователна компания “Лев Инс”, “Оптикс” - Панагюрище, “Агромах” - Благоевград, “Вайс Профил” София, “Булгартабак”, “ Бу-До”, “Компютър Арт”, “Рунтитан” - Китай. За съжаление от страна на държавата засега имаме само морална подкрепа, но се надяваме в малкото време, което остава до началото на Световното първенство, да получим и реална подкрепа от ДАМС.

- Докъде стигна подготовката на българския национален отбор за състезанието?

- - Българският националния отбор е на 40-дневен лагер на язовир “Батак”, под ръководството на Майстор Ким Унг Чол. По време на четриразовите тренировки момичетата и момчетата се опитват да дадат всичко от себе си, трудностите идват предимно от това, че 80 % от тях не са участвали в международни състезания и нямат достатъчно опит. На 22 юли всички слизат в София и ще продължат подготовката си в Зимния дворец на спорта. Предстоят им и съвместни тренировки с корейския демонстративен отбор, които, надяваме се, ще допринесат за доброто представяне на Световното първенство.


Източник: http://www.itfbulgaria.com/index.php?page=news&id=40


Публикувана на: 2016-03-14 21:04:42 ч.